Žilina s dalším gólovým hurikánem, Slovan šetřil síly, Trnava oloupen o body

BRATISLAVA – Fotbalisté bratislavského ŠK Slovan prohráli v nedělním utkání 2.

kola Fortuna ligy 2016/2016 v domácím prostředí se Spartakem Myjava 0: 1. “Modrých” tak nevyšla generálka na čtvrteční setkání 3.předkola Evropské ligy, ve kterém nastoupí na hřišti ruského FK Krasnodar.

Domácí trenér Dušan Tittel se rozhodl proti Myjavě is vyhlídkou na souboj v Krasnodaru šetřit několik opory, v základní sestavě v porovnání ze čtvrtečního duelu v Dublinu chyběly Vittek, Zreľák, Saláta, Sekulic i zraněn Dobrotka.Od začátku se hrál na pastvinách svižný fotbal. Skóre mohl otevřít Milinkovič, ale jeho pokus ze standardní situace v poslední chvíli vyrazil brankář Solnička. V 6. min se slovanisti dožadovali pokutového kopu, když pronikajícího Mészáros srazil na zem Banovic, ale píšťalka rozhodčího Vnuka zůstala nemá. Hosté od začátku hrozily zejména dlouhými nakopáváním míči. Po jedné z nich se dostal k šanci Sládek, ale Slovan tehdy podržel Mucha, který vytlačil jeho pokus mimo brány. V 22. min napřáhl z 25 metrů Mészáros, jeho střela však šla těsně mimo. Po následné rozehrávce solnička se dostal k míči Pekař, přihrál aktivnímu Sládek a ten opět nebezpečně vystřelil na Muchy.Po půl hodině hry však už spolupráce pekárny se Sládek fungovala, když druhý jmenovaný v skrumáži před nedůraznou stopery Slovanu dotlačil míč do sítě – 0: 1. Sládek mohl v závěru poločasu přidat i svůj druhý gól. Pokusem z úhlu už Muchy překonal, ale míč v posledním okamžiku vykopl z brankové čáry dobře postavený Gorosito.

Po změně stran Slovan pokračoval v rozpačitém výkonu, na co kouč Tittel reagoval stažením obou defenzivních štítů. Štefánika nahradil 18letý Argentinec Gonzalez, pro kterého to byl po přestupu z Boca Juniors debut v modrém dresu. Lasik vystřídal Vittek, ale ani příchod autora dublinského hattricku domácí ofenzívu nezvedla. Ojedinělou šanci byla hlavička Gorosito v 65.min po rohovém kopu, která šla těsně vedle. Spartak se zaměřil na pozornou defenzivu a rychlé protiútoky. Po jednom takovém mohl opět skórovat Sládek, který byl na konci akce tří proti jednomu, ale dalším efektním zákrokem se prezentoval Mucha. Jakékoliv naděje Slovanu na vyrovnání či bodový zisk pohřbil v 82. minutě Kubík, který se po druhé žluté a následné červené kartě poroučel ze hřiště. Myjava si umnou hrou nejtěsnější náskok nakonec udržela a z pastvin odcházela s překvapujícím vítězstvím.

Hosté z Moraviec přišli hned v 2. min. při první šanci Žiliny o brankáře a kapitána Pavla Kováče, který si při obranném zákroku zranil levé zápěstí a mezi třemi tyčemi ho nahradil Ranilovic.Ten inkasoval už z první vážnější střely na bránu, kterou vyslal z hranice 16-tky Kačer a na jeho pokus k pravé tyči slovinský legionář v 9. min. nedosáhl. Domácí přidali v útoku a další přesný zásah přišel v 16. min., Když po napadáni Samateha dostal míč do prázdné brány Paur. Snaha domácích pak na několik minut ustala a občas se ke slovu dostali i hosté, jenže své náznaky šancí nedokázali dotáhnout do úspěšného finále. Žiliny kontrolovali hru a blízko ke gólu měl zejména Mihalík, ale v 39. min. napůl pouze boční síť.O pár minut se nezadarilo na opačné straně ani na dvakrát dostat míč do sítě Cebarovi, který neuspěl ani v nastaveném čase prvního dějství.

V druhém poločase měli Žiliny v úvodní čtvrthodině hru pod kontrolou, ale dokázali se dostat pouze do jedné vyložené šance. Kačer po hodině hry našel pěkně přihrávkou Čmelík, ale jeho střelu zastavil Ranilovic. Vion vycítil šanci a v 61. min. po pěkném uvolnění snížil střelou zpoza 16-tky Krznaric. O čtyři minuty mohl vyrovnat školník, ale jeho křížová střela šla pouze těsně vedle pravé tyče. Hosté poslali do útoku čerstvých hráčů a snažili se zaskočených domácích uzemnit ještě více. V 69. min. se však na pravé straně uvolnil Špalek, přihrál zpětně do 16-tky škvarky a ten rutinérsky zvýšil opět na rozdíl dvou branek.Hra však ani potom nepřinášela mnoho pěkných momentů, bylo v ní hodně chybí a nepřesností. V 77. min. poslal domácí kouč Adrián Koule na trávník kanonýra Jelica a chorvatský legionář si po sólu od poloviny hřiště a obstrelení Ranilovic už po necelých dvou minutách otevřel střelecký účet v novém ligovém ročníku. Žiliny už pak zápas pohodlně kontrolovali av závěru po centru Leticia z přímého kopu uzavřel na konečných 5: 1 svým druhým gólem v zápase Paur.

Na zaplněném ž ilinskom stadionu se od začátku hrál dobrý fotbal, fanouškovské tábory hnali svých dopředu. Velkou šanci měla v úvodu Dunajská Střela, když v 10. minutě Szarkovu střelu z otočky vyrazil Strapák.Oba celky předvedly tvrdý boj mezi šestnáctka, ale na gólovou šanci si diváci museli počkat. První vážnou měla Trnava v 30. minutě, kdy Halilovič vyslal střelu z 30-ti metrů, brankář Tujvel však byl na místě. Dunajská Streda hrozila zejména ze standardních situací, obrana Spartaku však stála na pevných nohách. V 39. minutě z přímého kopu nastřelil levou tyč domácí Straka, míč se v zmatku před bránou dostala nakonec do rukou Strapáka. V 42. minutě přišel první gól, Vojtuš unikl na pravé straně a po jeho přihrávce do pokutového území skóroval Mikovič – 0: 1.

V úvodu druhého poločasu pohrozil nebezpečnou střelou Vojtuš, míč však letěla nad. Po střídání v 61. minutě mohl dát gól z prvního dotyku na hřišti Jurčo, po přihrávce Pačindu však přestřelil bránu.Dunajská Streda se tlačila dopředu, brankový efekt to však nepřineslo. V 75. minutě pohrozil po přímém kopu Straka, šanci však zneškodnil Strapák. Už o minutu unikl na pravé straně Baez, centrovanou míč však poslal Sabo jen na tribuny. O minutu později Halilovič unikl KWin, řítil sám na bránu, do cesty se mu ale hodil Michalík. V 81. minutě přišel vyrovnávající, po sérii přihrávek se dostal k míči Erik Pačinda a vyrovnal – 1: 1. V 84. byl vyloučen Miloš Nikolič, za stažení Szarka v pokutovém území a nařízenou penaltu Pačinda proměnil. V 90. minutě to ještě zkoušel střelou Sabo, no neúspěšně.

Branka: 36. Sládek, ŽK: 27. F. Kubík, 77. Milinkovič (oba Slovan), ČK: 82. F. Kubík ( po 2. ŽK) Rozhodčí: Vnuk – Brendza, Kováč

Branky: 81. a 85. (z pok. kopu) Pačinda – 41.Mikovič, ŽK: 31. G. Straka, 52. Ljubičič, 86. Pačinda – 33. Čonka, 43. Vojtuš, 62. Greššák, 83. Strapák, ČK: 84. Miloš Nikolič (Trnava) za faul v pokutovém území, rozhodovali : Smolák – Hancko, Pozor, 5218 diváků

Branky: 16. a 89. Paur, 9. Kačer, 69. Škvarka, 79. Jelic – 62. Krznaric, ŽK: 63. Škvarka (Žilina), Rozhodčí: P. Hrčka – Boll, Jenčura, 1689 diváků

Dušan Tittel, trenér Slovanu: “Upozorňovali jsme hráče, že nás čeká náročný zápas i z toho důvodu, že táhneme delší sérii setkání v jednom sledu. pro zranění nám chyběly někteří hráči, navíc ve čtvrtek hrajeme v Krasnodaru, museli jsme myslet i na to. Myslím, že to byl zajímavý zápas, zejména pro diváky, se spoustou šancí.Oba brankář chytali velmi dobře, Ján Mucha nás dlouho držel ve hře. Samozřejmě, prohra nás mrzí. K rozhodčímu se nebudu vyjadřovat, řeknu jen to, že byl velmi slabý a ovlivnil zápas, když v úvodu nevyloučil hráče hostí za faul na Mészáros. “

Adrián Koule, trenér MŠK Žilina: “Jasný výsledek, pět pěkných gólů a pokud jsme hráli v plné koncentraci, tak měl náš výkon vysokou kvalitu. v určitých úsecích jsme ztratili koncentraci, protože pro kluků není snadné přepnout se z režimu pohárového zápasu a postupových emocí, obzvláště když jsme rychle vedli 2: 0. Kluci to ale zvládli a je to pro nás důležitý vstup do nové ligové sezóny. “