Žampa zapisovatel na Světovém poháru: Slováci dokonale zvládli superkombinaci

WENGEN – superkombinace v rámci Světového poháru sjezdařů ve švýcarském Wengene vyhrál v pátek odpoledne domácí závodník Carlo Janka. Osmadvacetiletý zkušený univerzál dosáhl desátý triumf v závodech o křišťálové glóby, třetí v superkombinaci a první od března 2011 a vítězství v obřím slalomu v Kranjské Gore. Triumf ve Wengene si zopakoval po šesti letech. Janka zvítězil s náskokem 1,31 s před Francouzem Victorem Muff-Jeandetom. Zkušený Chorvat Ivica Kostelič na třetím místě zaostal v součtu sjezdu a slalomového kola o 1,38 s.

Jediný Slovák v soutěži Adam Žampach obsadil 15. místo s odstupem 3,38 s za vítězem a do hodnocení Světového poháru si připsal dalších 16 bodů.Původně byl šestnáctý, ale nakonec se posunul o jednu příčku výše díky diskvalifikaci Slovince Klement koši, původně jedenáctého. Neměl v pořádku výstroj. “Trochu mě štve, že jsem byl po sjezdu třicáté první a ne v nejlepší třicítce pro slalom. Konečné umístění v Top 15 má však pro mě velkou cenu a těším se z toho. Byl to supertréning na zítřejší slalom, “ reagoval Adam Žampach pro SITA.

Čtyřiadvacetiletý Tatranec se v této sezoně SP bodově prosadil už potřetí, předtím to bylo ve slalomu v italské Madonně di Campiglio (19.) a švýcarském Adelbodenu (23.). Co se týče superkombinace, jde o nejlepší Žampovo umístění v kariéře v bojích o křišťálové glóby.Před rokem v rakouském Kitzbühelu byl sedmnáctý a předtím dvakrát právě ve Wengene na 29. příčce. Nor Kjetil Jansrud se pokusil stáhnout náskok Rakušana Marcela Hirscher na čele Světového poháru, ale nepodařilo se mu to. Po třetí pozici ve sjezdu nedokončil slalom a obhájce velkého glóbu Hirscher (superkombinace vynechal) zůstal na čele SP s náskokem 212 bodů před Jansrudom. Žampach patří 77. pozice s 36 body.

Adamovi Žampach patřilo po sjezdařské části superkombinace 31. místo s odstupem 3,26 s za vítězným Carlem Jankem. Jen o 23 setin sekundy mu utekla výhoda startu z první pozice do slalomové části, v níž nakonec dosáhl devátý nejrychlejší čas a posunul se na celkové 16. místo.Superkombinačný sjezd ve Wengene odjelo dopoledne na zkrácené 3078 m dlouhé trati slavného Lauberhornu, který bude v neděli hostit nejlepších světových sjezdaře. Páteční odpolední slalom na svahu Männlichen měl délku 573 m a převýšení 188 m.

V sobotu přijde ve Wengene na řadu speciální slalom, ve kterém stejně Adam Žampach nebude chybět.