VIDEO Krvavý návrat Miller na domácí Super G: Vojáci Jamps, Triumph Reichelta

BEAVER CREEK – Rakouský lyžař Hannes Reichelt získal v mužské kategorii první zlatou medaili na 43. MS v alpských disciplínách, když ve čtvrtek vyhrál super-G.

Na stříbrné příčce se ztrátou 11 setin přistál nečekaně Kanaďan Dustin Cook a bronz si z amerického Beaver Creeku při Vailu odnese Francouz Theaux (+0,24 s). Slovenský bratři Žampovci se na slavný svah Birds of Prey (Draví ptáci) vydali s vyššími startovními čísly, starší Adam na 34. místě ztratil na vítěze 3,14 s, Andreas skončil na 41.Kříž (+4,31).

Úvod šampionátu v nejmladší alpské disciplíně ovládla alpská velmoc číslo jedna.Po Anne Fenningerová vyhrál další Rakušan a v případě Reichelta také nejde o žádné překvapení. Už 34-letý závodník má z MS stříbro v super-G z roku 2011 a v této disciplíně získal ještě v roce 2008 i malý sezónní glóbus ve Světovém poháru. Navíc na mistrovském svahu vyhrál v prosinci generálku právě v super-G, ačkoli v SP se v uplynulých měsících prosazoval zejména ve sjezdu a dokázal triumfovat iv nejtěžších klasikách.

ve čtvrtek byl Reichelt suverénní až po poslední větší zatáčku, ve které ho příliš úzký oblouk se zachycením branky dostal do záklonu. Navzdory jisté časové ztrátě mu to nakonec stačilo i na Cooka, který s číslem 28 rozvrátil už “hotové” pořadí.Pro 26letého lyžaře je to absolutní špička v kariéře běžec třetího ročníku. V závodech SP bodoval 9-krát, ale nikdy ne v první desítce, na světovém šampionátu startoval ve druhé soutěži, před dvěma lety nedokončil v Schladmingu obří slalom. “Jsem skutečně šťastný, ačkoli sám to nepovažuji za nečekané, ale vím, že ostatní to vnímají opačně. Takže nějakých pár piv dnes vypiju,” dušoval se stříbrný Kanaďan.

První vrcholnou událostí soutěže byl start Bode Miller, první po dlouhé pauze. Populární 37-letý domácí borec měl skvělé mezičasy, ale příliš si troufal v mimořádně náročném zlomu do závěrečné třetiny. Jeho nedotrénované stehna nezvládli příliš přímý vjezd do branky a mohutná komprese ho “vcucla”.Jeho náraz vypadal na začátku a na konci ošklivě, zatímco mezitím se sklouzl po strmých svazích jeho těla a kývl na diváka. Na cílové straně vysílací kamera také odhalila “brutální” řez na Millerovu nohu přes roztrhaný kabát.

Nor Aksel Lund Svindal také dokončil první závody sezóny a zvolil si opatrnější režim. V horním průchodu se seznámil s profilovými podmínkami, postupně zvedl správné klouzání a po taktickém přiblížení k cílovému gradientu dostal startovní číslo 14 do vedení. Sítě se neskončily, ale 6.Místo pětičlenného mistra světa je v dané situaci další hvězdou kariéry.

Soutěžní program v Beaver Creek pokračuje v pátek pro ženy, v sobotu budou muži prezentováni v královské alpské disciplíně. První dvě soutěže poznamenalo počasí – úterní superobří slalom žen časově posunuli a start lokalizovali níže, čtvrteční závody se měli jít už ve středu.