Trofej si nejdříve poťažkali dinosauři: Šťastný Handzuš byl první na ráně

CHICAGO – Michal Handzuš se dočkal – po 14 sezónách a 1047 odehraných zápasech v NHL sáhl v 36-ti letech na vytoužený Stanleyův pohár.Zkušený slovenský centr premiérově zvedl uctíván stříbrný grál nad hlavu poté, co v noci na úterý vyhrál s Chicagem šestý duel finále play off NHL na ledě Chicaga 3: 2 av celé sérii jeho tým triumfoval 4: 2.

Handzuš se stal v pořadí osmým Slovákům, který získal nejprestižnější hokejovou trofej na světě. Šanci sáhnout si na vysněný pohár dostal poté, co na jaře přišel do Chicaga výměnou ze San Jose.Na staronovém působišti herny pookřál a vybudoval si stabilní pozici ve středu druhého útoku Blackhawks. O jeho postavení v kabině svědčí i fakt, že byl v pořadí druhým hráčem Chicaga, který po závěrečném klaksonu zvedl nad hlavu pohár. Trofej přebral z rukou kapitána “černých jestřábů” Jonathana Toewse.

“Johnny přišel ke mně ráno v den zápasu a řekl mi, že pokud získáme Stanley Cup, tak mi ho předá jako prvnímu.Hned jsem znervózněl, “ prozradil Handzuš pro deník Chicago Tribune.

Zajímavé je, že i před 36 měsíci prodal kapitán Toews majestátní pohár jako druhému v pořadí právě Slovákovi, byl jím tehdy Marián Hossa, který se ho dočkal do třetice po neúspěšných finále v dresu Pittsburghu a Detroitu.

Mistr světa z Göteborgu pak posunul trofej dalším veteránům, kteří se z ní také těšili poprvé v životě – Kanaďanovi Jamal Mayers a Čechovi Michalovi Rozsívalovi.Teprve potom se k ní dostali největší hvězdy týmu, jako šestý ji zvedl Marián Hossa.

” Staří dinosauři ji museli dostat jako první, až poté přišel na řadu zbytek týmu. Hrál jsem v NHL dlouhý čas a už se mi zdálo, že na trofej nikdy nedosáhnu.Stát zde a nazývat samého sebe šampionem je něco úžasné, “ rozplýval se Rozsíval.

Handzuš se na ledě ještě jednou zmocnil trofeje a hned do ní posadil svého ani ne ročního synka, což zaujalo i hromadu zámořských fotografů na bostonském ledě. Pak pohár ještě jednou vystískal a následně už v kabině vesele sprchoval šampaňským své spoluhráče. “je to neuvěřitelný moment,” vyznal se charismatický hokejista, který celou svou kariéru čekal na tuto chvíli. “Bylo těžké nemyslet na to. Byla to dlouhá doba, “ řekl Handzuš, který byl nejstarším hrajícím hokejistou na ledě.

Bývalý hráč St.Louis, Phoenixu, Philadelphie, LA či San Jose měl v Chicagu původně jen pomoci vyztužit již tak silný kádr a bojovat o místo ve třetím či čtvrtém útoku, výbornými výkony si však vysloužil důležitější úkoly. “Snažil jsem se hrát nejlépe jak jsem uměl. Nešlo však o mé individuální výkony, ale o tým. Bojovali jsme jeden za druhého, hráli kolektivně a proto jsme vyhráli,” zdůraznil .

V noci na úterý odehrál Handzuš přes 15 minut a připsal si jednu plusko. Významnou roli hrál při důležitém druhém gólu Chicaga, když před brankou odclonit krajana v dresu Bruins Zdeno Chára a umožnil tak skórovat Bryanovi Bickellovi. O 17 později dokonal senzační obrat Dave Bolland.

“Takto jsme hráli celou sezónu. Ukazuje to charakter týmu, sílu našich lídrů.Ani za nepříznivého stavu jsme neskladali zbraně a věřili jsme, že to můžeme ještě otočit. Ano, dorážky si nás našli, ale přesně tak se prosazují šampioni, “ dodal Handzuš, zásluhou kterého by Stanleyův pohár mohl zavítat do Banské Bystrice.

Sestřih posledního finálového souboje

< param name = "quality" value = "high" />