Favoritem US Open Federer, ale v centru pozornosti Agassi

NEW YORK – V pondělí se v New Yorku začíná závěrečný grandslamový tenisový turnaj roku US Open. Na dvorcích s tvrdým povrchem ve čtvrti Flushing Meadows to bude již 125. ročník mistrovství USA, které jsou v posledních letech nejštědřejší dotovaným ze čtveřice grandslamových akcí. Jejich letošní celková dotace se vyšplhala na 18 585 mil. USD.

V & iacute; těží mužské a ženské dvouhry zinkasuj & uacute; 1,2 mil. USD. V pr & iacute; padě Američana Roddicka a Srbka Any Ivanovičová, kter & iacute; nasbírali nejvíce bodů v r & aacute; mci US Open Series, by mohla být konečn & aacute; pr & eacute; mia nav & yacute; & scaron; en & aacute; e & scaron; te o 1 mil.USD.

Do třetice fin & aacute; le Federer – Nadal?
Favoritem č & iacute; slo jeden v mužské dvouhře je již tradičně & scaron; vajčiar Roger Federer. Hr & aacute; č, kter & yacute; v 25 letech téměř neohroženě l & aacute; me Brady & eacute; Tenis & eacute; rekordy, obhajuje newyorský & yacute; titul z posledn & yacute; ch dvou let. Jeho fin & aacute; lov & yacute; m s & uacute; perem by mohl být na letošním & yacute; ch Grand Slam do třetice & scaron; paní Rafael Nadal. Antuka & yacute; kr & aacute; ř se te & scaron; il ve vz & aacute; jemn fin & aacute; lovem s & uacute; boji v j & uacute; ni na Roland Garros v Par & iacute; žij, na tr & aacute; ve nepřemožitelný & yacute; Federer zase o měsíc pozd & ocirc; r v Lond & yacute; ne ve Wimbledonu. “Nec & iacute; tim Přílišné & yacute; tlak.Určitě byl v & auml; č & scaron; & iacute; loni, když jsem titul na US Open obhajoval po prvn & yacute; jednou. Mezitím & yacute; m jsem se už naučil vyhr & aacute; vat velk & eacute; turnaje vícekrát & aacute; t po sobě a mysl & iacute; m si, že nem & aacute; m d & ocirc; vod být nerv & oacute; zóny, “nechal se slyšet Federer.

Dvacetiletý & yacute; Nadal zatím v New Yorku nepřekročil práh 3. kola , proto je jeho cílem překročení této bilance. “Loni jsem na US Open odehrál možná nejhor & scaron; & iacute; turnaj z celé sez & oacute; ny, nyní to chci změnit. Oček & aacute; vam zlep & scaron; ení, “podotkl & scaron; paní.Možn & eacute; fin & aacute; le světové jednotky s dvojkou se bud & uacute; snažit překazit Američané v čele s Andym Roddickem. & Scaron; AMPI & oacute; n US Open z roku 2003 se během sez & oacute; ny tr & aacute; pil, ale triumfem na akci & iacute; s & eacute; fie Masters v Cincinnati (po prvn & yacute; jednou pod mentorský & yacute; m dohledem charismatický & eacute; ho & scaron; AMPI & oacute; na minulosti Jimmyho Connorse) uk & aacute; zal v & yacute; rázně & yacute; vzestup formy. “Jsem definit & iacute; vn sp & auml; ť. C & iacute; tim, že moje hra m & aacute; op & auml; ť faz & oacute; nu.Je to & uacute; žasnout & yacute; pocit, “řekl po fin & aacute; lovem triumfu v Cincinnati Roddick.

Kam to dotáhne l & uacute; znehodnocení se Agassi?
Pokud tenis & iacute; odborn & iacute; ci skloňuj & uacute; možnost dal & scaron; ího fin & aacute; le Federer – Nadal, fan & uacute; & scaron; ky se p & yacute; taj & uacute ;, kam až to m & ocirc; že dotáhnout Andre Agassi.Třicet & scaron; esťročn & yacute; veter & aacute; n po vy & scaron; e 20 sez & oacute; nach v profitenise řekl konečně dost a jeho labutí písní by měl být pr & aacute; ve se zač & iacute; nej & uacute; ci americk & yacute; Grand Slam. “Je to m & ocirc; j najobľ & uacute; sobené & scaron; & iacute; turnaj, lep & scaron; í místo a čas na rozl & uacute; čku bych sotva na & scaron; el,” vysvětloval své rozhodnutí 36-ročn & yacute; rod & aacute; k z Las Vegas, kter & yacute; se v New Yorku po prvn & yacute; jednou představil v roce 1986.

Los byl v & scaron; jestliže k sympatický & eacute; mu veter & aacute; novi nemilosrdný & yacute ;. V 1. kole mu nadělil nebezpečn & eacute; ho Rumuna Andreia Pavela, v pr & iacute; padě postupu by ho v 2.kole zřejmě čekal letošního & yacute; finalista Australian Open a semifinalista Wimbledonu Kypřan Marcos Baghdatis a v & scaron; ir & scaron; em obzoru potom v osemfin & aacute; le krajan Andy Roddick. “Nevím, kam to až dotáhnu. Stejně jako in & iacute; hr & aacute; či, m & aacute; vam lep & scaron; í i hor & scaron; í dny. Udělej & iacute; m v & scaron; pokud v & scaron; echno proto, abych zůstal v s & uacute; těžit co nejdelší & scaron; í , “řekl po pr & iacute; chodu do New Yorku Agassi.

Loni své snažení v “Big Apple” téměř dotáhl k třetímu titulu (předtím & yacute; m 1994, 1999). Jeho Span & uacute; jízdu zastavil až ve fin & aacute; le fenem & eacute; n Federer. Faktem je, že holohlavý & yacute; Američan byl již v tomto roce jen stínem velk & eacute; ho & scaron; AMPI & oacute; na z minulosti.Pro chronick & eacute; probl & eacute; my se zády odehrál na okruhu ATP jen 15 setkat & iacute ;, z toho 8 vyhrál. “M & aacute; n & aacute; ročn & yacute; los, o tom není poch & yacute; b. Něco mi v & scaron; pokud napoved & aacute ;, že by se mohl rozjeďte & uacute; ť k takové & uacute; ctyhodnej jízdě, pokud & uacute; absolvoval loni,” komentoval Agassiho & scaron; ance Federer .

V pav & uacute; ke mužské dvouhry figuruj & uacute; kromě dvojice Federer – Agassi i dal & scaron; & iacute; tři v & iacute; těží této akce z minulosti. S & uacute; nimi Rus Marat Safin (2000), Austr & aacute; lčan Lleyton Hewitt (2001) a už zpomal & iacute; nan & yacute; Američan Roddick (2003). S & uacute; časné & aacute; forma Safina s Hewittem jim v & scaron; pokud velk & eacute; n & aacute; děje na dal & scaron; & iacute; zisk grandslamů & eacute; ho titulu ned & aacute; va.Do & scaron; ir & scaron; ího okruhu favoritů patří i Argent & iacute; nčan David Nalbandian, Chorvati & aacute; t Ivan Ljubičič, zda mlad & yacute; & Scaron; k & oacute; t Andy Murray, kter & yacute; v Cincinnati překvapil dvojsetov & yacute; m v & iacute; ťazstvom nad Federerem.

Oblast favoritek ženské dvouhry & scaron; ir & scaron; & iacute; než u mužů
V ženské dvouhře je jmenoslov favoritek o něco dluh & scaron; & iacute; než u mužů. Absol & uacute; tna favoritka neexistuje, a to zejm & auml; po odhl & aacute; sen & iacute; se loňském & scaron; AMPI & oacute; nky Belgičanky Kim Clijstersové, které se op & auml; ť ozvalo bolavé & eacute; z & aacute; p & auml; stie.V & aacute; sklízí třeba r & aacute; tat s jinou belgickou hr & aacute; čkou Justine Heninová-Hardennovou, kter & aacute; se dok & aacute; že připravit na velk & eacute; turnaje a z posledn & yacute; ch dvou let m & aacute; na kontě p & auml; ť grandslamů & yacute; ch titulů vr & aacute; tane americk & eacute; ho (2003). “& Aacute; no, chci dal & scaron; & iacute; velk & yacute; titul. T & aacute; to sez & oacute; na je zřejmě mou nejlep & scaron; ou od roku 2003, ale ve hře s & uacute; i in & eacute; favoritky. Pokud si udrž & iacute; m koncentr & aacute; ci tak jako před třemi lety, m & aacute; m & scaron; anci, “předznamenala obezřetně 24 ročn & aacute; Belgičanka. Její tradiční letošní fin & aacute; Lovo s & uacute; Perk na grandslamů & yacute; ch akcích je Franc & uacute; zka Am & eacute; lé Mauresmo & aacute ;.S & uacute; časné & aacute; světů & aacute; jednotka Henin & uacute; -Hardennov & uacute; zdolala ve fin & aacute; le Wimbledonu i na Australian Open, ačkoli tam jí s & uacute; perku v druhém setu z & aacute; pas pro nevolnost vzdala.

Vysok & eacute; amb & iacute; ce bude mít v New Yorku Ruska Maria & scaron; arapovov & aacute ;, které hra na tvrdém povrchu sed & iacute; a k wimbledonská & eacute; mu triumfu před dvou let by ráda přidala druh & yacute; grandslamů & yacute; titul. “Jsem pln & aacute; oček & aacute; vání. C & iacute; tim formu, psychicky jsem na tom určitě lep & scaron; í než před rokem,” komentovala své možnosti 19-ročn & aacute; rusk & aacute; blond & iacute; nka. Do okruhu vysok & yacute; ch favoritek třeba zařadit i b & yacute; val & uacute; světů & uacute; jednotku & scaron; vajčiarku Martinu Hingisov & uacute ;.Pětadvacet & auml; ťročn & aacute; ko & scaron; ick & aacute; rod & aacute; čka by & uacute; spe & scaron; n & yacute; n & aacute; vrat do profitenisu po téměř & scaron; čtyřech let ráda zavřít & scaron; ila & uacute; chvátáním na grandslamovém turnaji. Zatím v tomto roce uhrála v Melbourne i Par & iacute; žij & scaron; tvrťfin & aacute; le a v Lond & yacute; ně 3. kolo. Téměř neuvěřitelně vyznívá fakt, že Hingisov & aacute; vyhrála US Open před 9 lety. Z & aacute; lusk na triumf v dům & aacute; com prostřed & iacute; si určitě dělají i cz & uacute; sen & eacute; Američanky Lindsay Davenportov & aacute; (V & iacute; těžkého z roku 1998) a Serena Williamsův & aacute; (1999 a 2002). Obě v & scaron; pokud dluh & scaron; & iacute; čas nehráli a jejich fyzick & aacute; připravenost a “nevyhratosť” zřejmě nepostačí na postup do z & aacute; verečn & yacute; ch bojů.Navy & scaron; e Davenportov & aacute; se v “gener & aacute; lkovom” fin & aacute; le v New Havenu zranila rameno. Kromě již Zpomal & iacute; nan & yacute; ch v & iacute; ťaziek figuruje v pav & uacute; ke dvouhry e & scaron; te jedna & scaron; AMPI & oacute; nka z minulosti: Ruska Světlana Kuzněcova & aacute ;, kter & aacute; US Open vyhrála v roce 2004.

L & uacute; čit se bude i návrat & aacute; tilov & aacute; – po druh & yacute; jednou
Kromě rozl & uacute; čky Andreho Agassiho si tenis & yacute; New York vyslechne e & scaron; te jedno historick & eacute; Good bye, a to v podán & iacute; “Čechoameričanky” Martiny návrat & aacute; tilovej. Legenda světů & eacute; ho tenisu, brzy 50-ročn & aacute; rod & aacute; čka z střevního & iacute; c u Prahy, se při této pr & iacute; ležitosti ocitne iv tenisové Síni sl & aacute; vy US Open. Uved & uacute; ji tam spolu s Donem Budget 10.září před fin & aacute; le mužské dvouhry. Navr & aacute; tilov & aacute; už jednou svou kari & eacute; ru ukončila. Bylo to v roce 1994 po zisku 167 turnajů & yacute; ch v & iacute; ťazstiev ve dvouhře. O & scaron; ESť let pozd & ocirc; r se vr & aacute; tila, tentokrát v & scaron; pokud již pouze jako hr & aacute; čka & scaron; tvorhry a mixu. Lev & aacute; čka se skvěl & yacute; m volejem m & aacute; na kontě celkem 58 grandslamů & yacute; ch titulů (18 ve dvouhře), z toho 15 na US Open.V New Yorku se ve své Dern & eacute; re představ & iacute; ve & scaron; tvorhre spolu s Ruskou Naďou Petrovovou a v mixu po boku krajana Boba Bryana.

Na sporn & eacute; momenty si posvítí “jestřábí oko”
Svou grandslamů & uacute; premi & eacute; ru zažije na letošním US Open technologi & oacute; gia použití videoz & aacute; známý při sporn & yacute; ch míčky & aacute; ch přímo na dvorci, tzv. jestřábí oko.Novinka se ujala už na Marcy & yacute; ch turnajích WTA Tour a ATP Masters Series v Key Biscayne na Floridě a možnost využít t & uacute; to technologi & oacute; gii měli hr & aacute; zda a hr & aacute; čky i akcí letní americké s & eacute; rie na tvrd & yacute; ch površích . “Jestřábí oko” již bylo k dispoz & iacute; ci na mužském & yacute; ch turnajích v Indianapolis, Washingtonu, Torontu, Cincinnati, ženský & yacute; ch akcích ve Stanfordu, San Diegu, Los Angeles, Montrealu a společném v New Havenu. Každ & yacute; tenista m & aacute; během jedn & eacute; ho setu k dispoz & iacute; ci dvě možnosti využít videoz & aacute; znam, pokud m & aacute; pocit, že ho rozhodčí po & scaron; kodili. Pokud se set dostane do tie-break, oba s & uacute; peri maj & uacute; dal & scaron; í pr & iacute; ležitosť navy & scaron; e.Na otevřený & yacute; ch Mistrovství & aacute; ch USA bude “jestřábí oko” k dispoz & iacute; ci na nejv & auml; č & scaron; & iacute; ch kurtech Arthur Ashe a Louise Armstronga.