Druhé zlato Ligety, spojené s celoživotním úspěchem slovenské ženy

SCHLADMING. Americký lyžař Ted Ligety získal v pondělí na 42. MS v alpských disciplínách zlatou medaili v superkombinaci a tím pádem druhý titul v Schladmingu. Disciplínu alpské všestrannosti vyhrál s náskokem 1,15 s před Chorvatům Ivica Kostelić, bronz patří Rakušanovi Romed Baumann (+1,17), který pořádající zemi vybojoval po šesti soutěžích pouze druhou medaili a první mužskou.

Výrazný výsledek dosáhl Slovák Adam Žampach, který se po 25. místě ve sjezdu posunul po slalomu na celkovou 13. příčku (+4,28) a dosáhl životní úspěch na vrcholných akcích. Po sjezdu byl na 25. místě (+4,18), ale ve slalomu “udělal” osmou nejrychlejší jízdu. Jeho krajan Matej Falát byl průběžně na 38.(+7,15), ale ve slalomu.

Žampovo dosavadní maximum na MS bylo 21. místo ve slalomu v roce 2009. Před točivými disciplínami v závěru probíhajícího šampionátu naznačil ambice napodobit svůj dosud největší úspěchy ve Světovém poháru, ve kterém se v říjnu prosadil 9. místem v Obrovský a 18. prosince ve zvláštním slalomu.

“I když mým maximem zůstává to deváté místo v závodech Světového poháru, i toto je pro mě velký úspěch. Kdyby mi před soutěží někdo řekl, že skončím třináctý, asi bych se zasmál. Ani po sjezdu to Nezdálo se, že se chystám hýbat, ale byl to těžký slalom a led, že mohl hrát hokej.Jel jsem sice na dobrý výsledek, ale s určitou rezervou, nemělo význam honit nějaké dvě místa, více ani nebylo možné a za ten risk to nestálo. Navíc jsem si dobře odzkoušel svah, na kterém se zítra pojede týmová soutěž a pak i oba slalomy. Musím říci, že mi profil řeže, “vyznal se pro TASR Žampach.

” Po sjezdu jsem cítil, že jsem v dobré výchozí situaci. Na druhé straně jsem cítil, že opatrnosti ve slalomu nezaškodí, chtělo to chytrou jízdu, ale vyšlo mi v ní téměř všechno. Mám silné konkurenty a je skvělé vyhrát znovu. Přede mnou je ještě moje nejsilnější disciplína, ale předem si nestavím žádné cíle, uvidíme, co ještě dokážu v obřím slalomu, “vyznal se pro ORF Ligety, který získal již svou čtvrtou medaili na MS.Je to jeho třetí titul po zlatě v obřím slalomu z roku 2011 a Schladminské super-G, zlato má iz olympijské kombinace 2006 v jejím starém formátu.

Po kombinačním sjezdu se usadil na čele Baumann se 14-stotinovým náskokem na úřadujícího mistra světa v superkombinaci, Aksela Lunda Svindala z Norska, třetí nejrychlejší čas dosáhl Ital Christoph Innerhofer (+0,38), který byl před dvěma lety v Ga-Pa stříbrný. Baumann, který už v minulosti ve Světovém poháru superkombinace dvakrát vyhrál, si sice vytvořil slibnou výchozí pozici, ale na zlato si brousili zuby zejména Ligety a Kostelič.

Kostelič jako vítěz devíti kombinačních závodů v seriálu SP se ještě nikdy nestal králem univerzálnosti na vrcholném akcí.Jako skvělý slalomář a bývalý mistr světa se v hustých brankách dostal podle očekávání do vedení, ale jeho jízda neměla parametry největšího rizika. Překvapivého lídra, Fina Andrease Romar zdolal pouze o necelé dvě desetiny a Ligety, v Schladmingu už zlatý v super-G, mu ukázal, jak se jezdí o zlato.

Boj o medaile však vrcholily ještě dramatičtější, když superstar Svindal vypadl a vyznavač klouzavé stopy Baumann zajel na těžkém ledovém svahu v extrémně zavřených brankách životní slalomovou jízdu na obrovskou radost desetitisíců diváků. MS v Schladmingu (Rak.) – pondělí:

1. Ted Ligety (USA) 2: 56,96 min (2: 02,10 min + 54,86 s), 2. Ivica Kostelič (Chor.) +1,15 s (2: 02,75 + 55,36), 3. Romed Baumann (Rak.) +1,17 (2: 01,38 + 56,75), 4.Andreas Romar (Fín.) +1,34 (2: 02,93 + 55,37), 5. Sandro Vilette (Švaj.) +1,42 (5: 03,17 + 55,21), 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,45 (2: 04,73 + 53,68), 7. Silvain Zurbriggen +1,46 (2: 03,01 + 55,41), 8. Carlo Janka (oba Švaj.) + 1,69 (2: 02,41 + 56,24), 9. Dominik Paris (Tal.) +1,92 (2: 02,07 + 56,81), 10. Matthias Mayer (Rak.) +2, 41 (2: 02,16 + 57,21),…13. Adam Žampach (SR) +4,28 (2: 05,56 + 55,68), Matej Falat (oba SR) nedokončil slalomové kolo